delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

DECOUPAGE

+17
nantinoula
tsalleri
OLYMPIA
Espirito
liana
anastazie
Oh_Captain
simerouda
VIVIAN
ΝΤΑΙΖΗ
helen
ntina
Sevasti
sofia
Λίλα
EfiK
Rena
21 απαντήσεις

Σελίδα 5 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE - Σελίδα 5 Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από Rena Τρι Ιαν 22, 2013 3:39 am

Νεφτιού καλύτερα, είναι πιο ανθεκτικό για τέτοια πράγματα.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE - Σελίδα 5 Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από tsalleri Τετ Φεβ 20, 2013 10:51 pm

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.
ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ...ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΑ ΜΕΛΟΣ ΔΛΔ....
Ο ΛΟΓΟΣ???DECOURAGE...ΤΙ ΑΛΛΟ???
ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΔΛΔ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΟΛΙΣ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ...ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΜΟΥ...!!!!ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ...ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ...ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΖΗΤΑΩ ΒΟΗΘΕΙΑ..... Crying or Very sad

tsalleri
New Member
New Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 12
Registration date : 20/02/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE - Σελίδα 5 Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από Rena Τετ Φεβ 20, 2013 11:06 pm

Καλημέρα. Καλώς ήρθες! Πως μπορούμε να βοηθήσουμε?
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE - Σελίδα 5 Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από tsalleri Πεμ Φεβ 21, 2013 1:56 am

ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΑ ΥΛΙΚΑ(ΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ,Ε?)
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΡΥΖΟΧΑΡΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΧΑΡΤΙΑ Π.Χ ΧΑΡΤΟΠΕΤΣΕΤΑ....
ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΣΤΑΔΙΑ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΩ.
ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΔΙΑΚΟΣΜΙΣΗ ΓΥΑΛΙΝΩΝ ΜΠΟΥΚΑΛΙΩΝ...ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ..
ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΜΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΒΟΥΝΟ ΟΛΟ ΑΥΤΟ...

tsalleri
New Member
New Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 12
Registration date : 20/02/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE - Σελίδα 5 Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από Rena Πεμ Φεβ 21, 2013 2:47 am

Η διαφορά είναι στην υφή τους και στον τρόπο που θα τα χειριστείς. Το πιο λεπτό σε υφή απ' όλα είναι η χαρτοπετσέτα, μετά ακολουθεί το ριζόχαρτο και στο τέλος υπάρχουν τα χαρτιά εκτύπωσης που είναι πιο χοντρά και χρειάζεται να τα βρέξεις και να τα ταμπονάρεις για να φύγει το νερό πριν τα χρησιμοποιήσεις. Το βρέξιμο τα κάνει πιο ευκολοδούλευτα. Τη χαρτοπετσέτα και το ριζόχαρτο όμως δε τα βρέχουμε ποτέ.

Τα μπουκάλια θα τα χειριστείς ανάλογα με το υλικό που θα χρησιμοποιήσεις. Αν π.χ βάλεις χαρτοπετσέτα ή ριζόχαρτο χρειάζονται πρώτα αστάρωμα, αν βάλεις χαρτί εκτύπωσης μπορείς και να το αποφύγεις.

Για τα υλικά πες μου τι σε μπερδεύει ακριβώς και θα σου εξηγήσω.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE - Σελίδα 5 Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από Rena Πεμ Φεβ 21, 2013 2:54 am

DECOUPAGE - Σελίδα 5 778700_455988644455696_1259251158_o

DECOUPAGE - Σελίδα 5 482433_467903636597530_1438123413_n

DECOUPAGE - Σελίδα 5 23736_451907004863860_1607201566_n


DECOUPAGE - Σελίδα 5 19500_450452478342646_948844033_n

DECOUPAGE - Σελίδα 5 541875_450135721707655_371770334_n

DECOUPAGE - Σελίδα 5 406112_450133528374541_1314222061_n

DECOUPAGE - Σελίδα 5 150910_453813521339875_1554562191_n

DECOUPAGE - Σελίδα 5 582678_450134895041071_287167894_n

DECOUPAGE - Σελίδα 5 425576_434657086588852_1985171633_n

DECOUPAGE - Σελίδα 5 423371_443818115672749_2070898287_nDECOUPAGE - Σελίδα 5 65957_465041230217104_265366545_n
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE - Σελίδα 5 Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από ntina Πεμ Φεβ 21, 2013 5:30 am

τι να πω; έμεινα άφωνη.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!οι λάμπες και οι μπιζουτιέρες όνειρο.Μπράβο Ρενάκι μου .ΑΨΟΓΑ ΟΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ntina
ntina
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1656
Registration date : 13/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE - Σελίδα 5 Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από tsalleri Πεμ Φεβ 21, 2013 6:02 am

ΡΕΝΑ,ΑΡΧΙΚΑ ΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ....ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΟΥ...ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΒΑΖΑ ΓΥΑΛΙΝΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ.ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΙΟ ΣΚΟΥΡΟΧΡΩΜΑ.ΤΑ ΣΚΟΥΡΟΧΡΩΜΑ ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΒΑΨΙΜΟ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ ΑΣΤΑΡΩΜΑ?ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΑΦΑΝΑ?ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΑΣΤΑΡΩΜΑ ΤΙ ΥΛΙΚΟ ΒΑΖΩ?ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΑΣΤΑΡΙ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΜΕ Κ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ????
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΟΥ Κ ΤΙΣ ΧΑΖΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ....

tsalleri
New Member
New Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 12
Registration date : 20/02/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE - Σελίδα 5 Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από Rena Πεμ Φεβ 21, 2013 10:28 am

Kανένα πρόβλημα, ρώτα με ότι θέλεις.
Λοιπόν, τα μπουκάλια τα σκουρόχρωμα θέλουν σίγουρα αστάρωμα (όχι βάψιμο με ακρυλικά). Για το αστάρωμα θα ζητήσεις από το χρωματοπωλείο primer λευκό και θα ακολουθήσεις τις οδηγίες της συσκευασίας του, για να το αραιώσεις (με white spirit).

Για τα διάφανα μπουκάλια θα σου δείξω με εικόνα τη διαφορά και διάλεξε εσύ τι θες να κάνεις. Στην πρώτη εικόνα το γυαλί δεν έχει περαστεί με αστάρι και έχει τοποθετηθεί το ριζόχαρτο απευθείας στο γυαλί. Το αποτέλεσμα είναι αυτό το διάφανο που βλέπεις. Αν είχες ασταρώσει η εικονα θα ήταν μη διαφανής και το αποτέλεσμα πιο έντονο στην όψη. Στη δεύτερη εικόνα πάλι δεν έχει περαστεί το μπουκάλι με αστάρι επειδή όμως τοποθετήθηκε χαρτί εκτύπωσης το αποτέλεσμα είναι όπως θα ήταν αν είχες ασταρώσει.

DECOUPAGE - Σελίδα 5 485897_451484774906083_168382444_n
DECOUPAGE - Σελίδα 5 379670_461787807209113_43013708_n
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE - Σελίδα 5 Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από tsalleri Πεμ Φεβ 21, 2013 10:35 pm

ΡΕΝΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ....
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ....ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΕΣ...
ΑΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΣΕ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ:ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ Η ΕΝΑ ΒΑΖΟ ΔΙΑΦΑΝΟ,ΤΟ ΑΣΤΑΡΩΝΩ,ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ,ΒΑΖΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΚΟΛΛΑΩ....ΜΕΤΑ???ΒΑΖΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΜΟΤΙΒΟ ΜΕΤΑ?
ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΚΙΑΣΕΙΣ...ΤΙ ΧΡΩΜΑΤΑ ΑΓΟΡΑΖΩ?ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΔΙΚΑ?ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΕ ΠΙΝΕΛΟ,Η ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ Κ ΜΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ..

tsalleri
New Member
New Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 12
Registration date : 20/02/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE - Σελίδα 5 Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από Rena Πεμ Φεβ 21, 2013 11:18 pm

Καλημέρα. Αφού κολλήσεις το μοτίβο θα κάνεις σκιάσεις, αν το επιθυμείς, με ακρυλικά χρώματα. Μπορείς να τονίσεις διάφορες λεπτομέρειες του μοτίβου σου χρησιμοποιώντας ρελιέφ ή χρώματα για περιγράμματα και αφού στεγνώσουν θα τα περάσεις με βερνίκι νερού. Το βερνίκι νερού είναι κατάλληλο για όλες τις επιφάνειες και υπάρχει και άοσμο. Αν φτιάξεις κάτι που θα είναι για εξωτερικό χώρο και θα επηρεάζεται από ήλιο, νερό κλπ θα βάλεις βερνίκι νεφτιού. Μυρίζει αρκετά όμως και θα πρέπει να το αφήσεις σε ανοικτό χώρο για να ξεμυρίσει. Τις σκιάσεις θά τις κάνεις είτε με πινέλο είτε με σφουγγάρι. Δούλεψε και με τα δύο για να δεις πως συμπεριφέρονται και αποφάσισε τι σου ταιριάζει.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE - Σελίδα 5 Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από tsalleri Παρ Φεβ 22, 2013 1:01 am

ΒΡΕ ΣΥ ΡΕΝΑ....ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΟΣΑ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ..ΑΠΑΝΤΑΣ ΤΟΣΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ....ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΣΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΙΣΩ ΕΧΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΞΑΝΑ Κ ΞΑΝΑ...ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ Κ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΡΩΤΑΝΕ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ...ΧΑΡΑΣ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΟΥ....ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!
ΛΟΙΠΟΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΠΙΑ ΣΟΒΑΡΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ....ΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΚΟΠΗ...ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ..

tsalleri
New Member
New Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 12
Registration date : 20/02/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE - Σελίδα 5 Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από tsalleri Παρ Φεβ 22, 2013 1:05 am

Α...ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ...(ΞΑΝΑ Κ ΞΑΝΑ)....
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΡΕΛΙΕΦ???

tsalleri
New Member
New Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 12
Registration date : 20/02/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE - Σελίδα 5 Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από Rena Παρ Φεβ 22, 2013 2:02 am

To ρελιέφ είναι χρώμα σε διάφορες αποχρώσεις (χρυσό, ασημί, μαύρο κλπ) συνήθως έχει ιριδίζουσα ή μεταλλική λάμψη ή αφήνει τρισδιάστατο τελείωμα χρησιμοποιείται για να κάνεις τα περιγράμματα που σου είπα και το βρίσκεις σε σωληνάρια ή μπουκαλάκια με λεπτή μύτη μπροστά (είναι για λεπτοδουλειά) στα μαγαζιά με είδη χόμπυ.

Μια χαρά θα τα πας. Μην ανησυχείς..θα ξεκινήσεις και σιγά σιγά με πειραματισμό και υπομονή θα βελτιώνεσαι Smile
Αν θες, μόλις φτιάξεις το πρώτο σου έργο, θα χαρώ να το μοιραστείς μαζί μας.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE - Σελίδα 5 Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από tsalleri Παρ Φεβ 22, 2013 2:54 am

ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ....ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ????ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ,ΑΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ....ΑΣ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΡΧΗ Κ ΒΛΕΠΟΥΜΕ...ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ..ΠΑΝΤΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΡΩΡΑΤΩ...ΤΑ ΕΙΠΑΜΕ ΑΥΤΑ...ΑΣΧΕΤΗ ΤΕΛΕΙΩΣ...

tsalleri
New Member
New Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 12
Registration date : 20/02/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE - Σελίδα 5 Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από tsalleri Παρ Φεβ 22, 2013 3:07 am

ΡΕΝΑ ΜΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΟΥΜΕ Κ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΟΛΟ ΤΟ ΧΑΡΤΙ Κ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΟΥΜΕ?ΝΑ ΚΟΨΩ ΑΠΛΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ Κ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΩ ΕΝΑ ΕΝΑ?ΝΑ ΚΡΑΤΑΩ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ Κ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ Κ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΚΟΛΛΑ?ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΜΙΑ ΧΑΡΤΟΠΕΤΣΕΤΑ ΕΝΑ ΒΑΖΟ.ΜΑΛΛΟΝ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ,ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΤΛΑΚΟΛ ΤΑΧΕΙΑΣ ΠΗΞΕΩΣ ΚΡΥΣΤΑΛΛΙΖΕ Ν0.45.ΠΕΡΑΣΑ ΟΛΟ ΤΟ ΒΑΖΟ ΜΕ ΚΟΛΛΑ Κ ΕΒΑΛΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΧΑΡΤΟΠΕΤΣΕΤΑ.ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ ΑΠΟΤΥΧΙΑ....ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΖΑΡΕΣ...ΛΟΓΙΚΟ...ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΚΑΛΑ...

tsalleri
New Member
New Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 12
Registration date : 20/02/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE - Σελίδα 5 Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από Rena Παρ Φεβ 22, 2013 3:18 am

Κοίτα αν το μοτίβο που θες να κολλήσεις είναι μεγάλο θα το κάνεις σιγά σιγά. Θα βάλεις λίγο κόλλα στο κέντρο, του μπουκαλιού ας πούμε, κι εκεί θα κολλήσεις το κέντρο του μοτίβου σου και σιγά σιγά θα περνάς κόλλα και θα απλώνεις να τεντώσει το μοτίβο. Μπορείς αν δε σε διευκολύνει αυτό να κόβεις κομματάκια και να κολλάς. Είναι καλυτερο για αρχή, ειδικά αν δουλεύεις με χαρτοπετσέτα. Δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα σωστά την ερώτηση, αν όχι διευκρίνισε μου.
Όσο για τα έργα σου, είπαμε χρειάζεται προσπάθεια. Θα χαρώ να δω τη δουλειά σου και να σου πω τη γνώμη μου.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE - Σελίδα 5 Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από tsalleri Παρ Φεβ 22, 2013 3:39 am

ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΕΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΟΛΛΑ?ΚΑΙ ΝΑΙ ΑΥΤΗ Η UHU ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΚΑΝΕΙ Κ ΓΙΑ ΓΥΑΛΙ?ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ?

tsalleri
New Member
New Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 12
Registration date : 20/02/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE - Σελίδα 5 Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από Rena Παρ Φεβ 22, 2013 3:41 am

Nαι κάνει και για γυαλί. Αν πρόκειτα για χαρτοπετσέτα την απλώνεις στο μπουκάλι. Για χαρτί και ριζόχαρτο την απλώνεις στο χαρτί. Και θα έλεγα να αλλάξεις κόλλα (τουλάχιστον τώρα που είσαι στην αρχή) και θα δεις διαφορά μεγάλη.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE - Σελίδα 5 Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από nantinoula Σαβ Φεβ 23, 2013 4:13 am

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ... ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ... ΕΠΕΣΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΝΤΕΚΟΥΠΑΖ...ΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΚΑΙ ΚΙΝΗΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΗΣΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ. ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΙ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΤΕ...
ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ....
1) ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΣΕ ΡΙΖΟΧΑΡΤΟ? ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΑΙΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΣΕ ΡΙΖΟΧΑΡΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΚΤΥΠΩΝΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΑ...
2) ΟΙ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΓΙΑ ΝΤΕΚΟΥΠΑΖ... ΤΙΣ ΚΟΛΛΑΜΕ ΑΠΛΑ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΒΡΕΞΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΜΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΕΚΤΥΠΩΣΗΣ?
3) ΣΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΦΕΛΙΖΟΛ ΟΠΩΣ ΤΑ ΑΥΓΟΥΛΑΚΙΑ, ΚΟΛΛΑΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΜΟΤΙΒΟ ΜΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΦΕΛΙΖΟΝ Η ΑΣΤΑΡΩΝΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ?
4)ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΚΡΥΛΙΚΑ ΧΡΩΜΑΤΑ, ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΤΑ ΑΚΡΥΛΙΚΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ Η ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΤΕΧΝΙΕΣ? ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΑΚΡΥΛΙΚΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΑΣΤΕΛ ΧΡΩΜΑΤΑ? ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΙ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΜΕ Η ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ?
5) ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΤΕΚΟΥΠΑΖ ΣΤΑ ΒΟΤΣΑΛΑ, ΚΟΛΛΑΜΕ ΑΠΛΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΤΟ ΜΟΤΙΒΟ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΥΛΙΚΟ ΑΠΟ ΚΑΤΩ?
Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.....

nantinoula
New Member
New Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2
Registration date : 22/02/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE - Σελίδα 5 Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από Rena Σαβ Φεβ 23, 2013 11:31 pm

Καλημέρα και καλώς ήρθες. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Σε ότι ρωτάς τώρα
1. Εκτύπωση σε ριζόχαρτο γίνεται αλλά έχει κόπο. Πρώτον ο εκτυπωτής σου θα πρέπει να είναι οπωσδήποτε laser. Δεύτερον αφού βρεις το ριζόχαρτο (πρόσεξε, δεν είναι αυτο το χαρτί που πωλούν στα βιβλιοπωλεία για σχέδιο αρχιτεκτονικής) θα το κολλήσεις προσεκτικά στερεώνοντας τις άκρες με σελοτέιπ πάνω σε χαρτί Α4 και θα το βάλεις στον εκτυπωτή να τυπώσεις. Προσοχή να στερεώσεις καλά γιατί μπορεί να σου το μασήσει ο εκτυπωτής. Είναι λίγο παίδεμα, αλλά γίνεται.
2. Την εφημερίδα τη χρησιμοποιείς χωρίς βρέξιμο. Το χαρτί περιοδικού επειδή είναι illustration και πιο χοντρό θέλει να το βρέξεις για να μπορέσεις να το διαχειριστείς. Δουλεύεις όπως με όλα τα άλλα χαρτιά κατά τα λοιπά.
3. Στα παντός είδους αντικείμενα από φελιζόλ όχι δεν ασταρώνεις. Δε χρειάζεται, εκτός αν το φελιζόλ δεν είναι λευκό αλλά π.χ. μπλε οπότε τότε υποχρεωτικά.
4. Ακρυλικά, ναι αυτά της ζωγραφικής. Χρησιμοποιούνται παντού. Τα παστέλ πάλι μόνο σε κεραμεική επιφάνεια, που έχει πόρους, ή καμβά γιατί είναι σαν κιμωλία η υφή τους. Για σκέψου θα μπορούμε μια κιμωλία να γράψει πάνω σε γυαλί? Όχι.
5. Για τα βότσαλα, αν είναι άσπρα δε βάζεις τίποτα. Αν είναι σκούρα, γκρι ή μαύρα ασταρώνεις. Γενικά αυτό ισχύει σε όλες τις επιφάνειες. Όταν έχουμε σκούρα βάση ασταρώνουμε. Επίσης να ξέρεις ότι το αστάρωμα γενικότερα προσφέρει μια καλή βάση για να δουλέψεις π.χ. αν πρόκειται για γυαλί το αστάρι θα αποτελέσει τη βάση για να μπορέσουν τα χρώματα σου να ενσωματωθουν στο αντικείμενο χωρίς αργότερα να σου ξεφτίσουν. Βέβαια γίνεται και χωρίς αυτό, αν το αντικείμενο όπως είπαμε έχει ανοιχτόχρωμη επιφάνεια και τοτε προστασία θα σου δώσουν τα βερνίκια που θα περάσεις από πάνω από την κατασκευή σου δυο τρεις φορές.

Καλή επιτυχία!
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE - Σελίδα 5 Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από nantinoula Κυρ Φεβ 24, 2013 11:14 pm

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΕ ΟΛΕΣ....
ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΗΚΕΣ... ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ.... ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ....ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ...
ΕΙΣΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ... Very Happy

nantinoula
New Member
New Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2
Registration date : 22/02/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE - Σελίδα 5 Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από tsalleri Τετ Φεβ 27, 2013 2:40 am

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ...
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΡΕΝΑ ΜΟΥ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΡΑΚΕΛΕ ΣΕ ΚΑΜΒΑ.ΕΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΩ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΣΕ ΚΑΜΒΑ ΦΥΣΙΚΑ.ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΙ ΣΕ ΞΥΛΟ?ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ,ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΑΣΤΑΡΩΣΩ ΤΟΝ ΚΑΜΒΑ,ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ Η ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

tsalleri
New Member
New Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 12
Registration date : 20/02/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE - Σελίδα 5 Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από Rena Τετ Φεβ 27, 2013 4:12 am

Kαλημέρα, καλή εβδομάδα! Όχι δε θα ασταρώσεις, συνήθως οι καμβάδες που αγοράζουμε είναι βαμμένοι, οπότε δε χρειάζεται. Κατά τα άλλα θα δουλέψεις κανονικά όπως και στις άλλες επιφάνειες.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE - Σελίδα 5 Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από Rena Κυρ Μαρ 03, 2013 2:57 am

Ξύλινη μπιζουτιέρα με ντεκουπάζ, στένσιλς & perlen pen

DECOUPAGE - Σελίδα 5 563393_472200702834490_1063096027_n

DECOUPAGE - Σελίδα 5 644315_472200719501155_874389084_n

Φύλλα ελιάς και δάφνης επεξεργασμένα για να τα δει το Ντινάκι που μου τα έστειλε Very Happy

DECOUPAGE - Σελίδα 5 92594195996296694095494
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 5 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης